Sonda
Jakich używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów?
Newsletter
Zgarnij 5 zł na zakupy! Zapisz się i otrzymaj 5 punktów = 5 zł na produkty marki NAMI
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Naturalne sposoby walki z łuszczycą

0

Łuszczyca to długotrwała i nawracająca choroba zapalna skóry, która dotyka 1 na 50 osób, zwykle między 10 a 30 rokiem życia, choć może pojawić się w każdym wieku. Aby zrozumieć tą uciążliwą dolegliwość należy poznać jej cechy charakterystyczne.

Normalnie skóra odnawia się po 30 dniach - jest to czas przedostania się komórek z głębszych warstw na powierzchnie skóry. Komórki chorego na łuszczyce trafiają na powierzchnie po 3 dniach, jakby organizm stracił naturalną kontrole nad tym procesem. Nadmiar nowych tkanek trafia na powierzchnię, czego rezultatem są czerwone czasami swędzące wybrzuszenia pokryte drobnymi łuskami lub grubymi, białymi płytkami - powstają tzw. tarczki. Łuszczyca ma tendencje do pełnoobjawowych nawrotów, między którymi występują okresy bezobjawowe.

Nie znając przyczyn powstania tej stosuje się leczenie objawowe polegające głównie na kompleksowym wsparciu funkcji układu odpornościowego oraz na stosowaniu mocnych kremów i maści, które nawilżają skórę lub obniżają tempo powstawania nowych komórek.

Należy pamiętać, że nie wszystko pomaga wszystkim - potrzebny jest własny plan walki z chorobą. Wybranie najskuteczniejszego rodzaju leczenia w indywidualnym przypadku może trwać dość długo. 

uczep-trojlistkowy

 

Domowe sposoby walki z łuszczycą

 

Tradycyjna kąpiel na łuszczycę

Liście z brzozy zielone jak również suszone są doskonałą ochroną dla skóry, zmniejszają ilość łusek, łagodzą świąd i podrażnienia

Okłady na skórę łuszczycową

Wsyp do kubka pół paczki zielonej herbaty i zalej wrzącą wodą, później przykryj do wystygnięcia. Odlej wodę i nałóż na łuszczycę liście, mogą być ciepłe, ale nie za gorącej. Na liście połóż bandaż lub gazę i owiń folią spożywczą i trzymaj tak jak najdłużej, nawet kilka godzin. Po zdjęciu "okładu" najlepiej się wykąpać i posmarować skórę olejem kokosowym bądź z uczepu trójlistkowego. Łuska zejdzie ci po tym szybko nawet po 1-2 okładach.

Maska drożdżowa na skórę głowy 

1\2 paczuszki drożdży wymieszać z sokiem z połówki cytryny i olej z uczepu trójlistkowego (ewentualnie oliwę z oliwek), wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Maseczkę nałożyć na głowę, następnie owinąć folią oraz ręcznikiem. Po 2-3 godzinach zmyć szamponem z uczepem trójlistkowym lub dziegciowym.

 

Łuszczyca - leczenie zewnętrzne

 

● Delikatne środki myjące 

Naturalna higiena regeneracyjna bez chemii myjącej. Sposób utrzymywania higieny ma wpływ na intensywność zmian łuszczycowych. Chemiczne środki myjące (mydła, żele, szampony itp.) mogą dodatkowo drażnić rozstrojoną tkankę skórną i utrudniać proces prawidłowej regeneracji, jednak usuwanie zabrudzeń konieczne jest, aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia.

● Delikatne środki piorące 

Sprawiają, że ubrania są bardziej przyjazne dla wrażliwej, odbudowującej się tkanki.

● Ciepłe kąpiele 

Zmniejszają ilość łusek natomiast tarczki stają się mniejsze jednak trzeba uważać, gdyż gorąca woda nasila świąd. Można dodać otręby pszenne - 1kg otrębów należy gotować przez 10-15 minut, następnie przecedzić i odwar wlać do wanny. Innym rozwiązaniem są specjalne płyny natłuszczające do kąpieli.

● Zimne kąpiele z dodatkiem 

Filiżanki octu z jabłek doskonale łagodzą świąd podobnie jak lód. Do plastykowej torebki należy włożyć kilka kostek lodu i przyłożyć do chorych obszarów skóry. Wskazane są także kąpiele przedramion w zimnej wodzie - należy zgiąć ręce w łokciach i zanurzyć je na 30-60 sekund, następnie wytrzeć ręce ręcznikiem - zabieg powtarzać codziennie.

● Przemienny prysznic

Wzmacnia cały organizm - ciepła woda 2-3 minuty, zimna woda 10-20 sekund i od nowa.

● Słońce

95% pacjentów odczuwa poprawę po regularnych intensywnych kąpielach słonecznych. Łuszczyca nasila się zimą w klimacie zmiennym i wilgotnym.

● Naświetlanie 

Miejsc łuszczycowych przy pomocy lamp leczniczych lub w solarium - konsultacja z lekarzem jest niezbędna!

● Akupunktura 

Może okazać się także pomocna w leczeniu łuszczycy.

 line

Naturalny olej z uczepu na łuszczycę 

olej-z-uczepu-trolistkowego

kup-teraz

 

 line

Czym smarować zmiany łuszczycowe?

Nawilżanie i zmiękczanie skóry łagodzi przebieg choroby ograniczając świąd i powstawanie łusek.

Olej kokosowy to kolejna naturalna i skuteczna alternatywa dla farmakologicznych preparatów nawilżających. Obecnie staje się coraz bardziej popularny w leczeniu różnych zmian skórnych.

Uczep trójlistkowy to ziele często wykorzystywane w leczeniu łuszczycy. Olejem należy smarować skórę lub dodawać do kąpieli.

 

Łuszczyca - leczenie wewnętrzne, czyli co jeść?

Dieta chorych na łuszczyce powinna dostarczać dużo witaminy B2 i H. Cebula, groch, kapusta, marchew, szpinak, owoc głogu, miód, drożdże, winogrona, śliwki i morele suszone to podstawowe środki lecznicze. Warto pić soki z marchwi, dyni i szpinaku. 

Ryby i tran pomagają dzięki zawartości kwasu tłuszczowego eikozopentaenowego (EPA). Jednak skuteczność tej metody jest uwarunkowana od indywidualnych predyspozycji. Podobnie działa olej lniany.

line

Szampon z uczepu do wrażliwej skóry głowy 

 szampon-uczep

kup-teraz

 line

Pozostałe wskazówki:

Nadwaga sprzyja łuszczycy. Mimo braku naukowego wyjaśnienia tej zależności, stabilizacja wagi łagodzi dolegliwość.

Myj się łagodnymi środkami. Używaj łagodnego, nieperfumowanego mydła. Możesz też kąpać się w płatkach owsianych oraz liściach brzozy.

Stres może wywołać i wzmaga chorobę. Pomaga tygodniowy urlop lub krótkie oderwanie się od codziennych obowiązków.

Inne podejście do choroby. Najważniejsze jest zaakceptowanie problemu i nauka skutecznych sposobów terapeutycznych. Jeśli od A do Z nic nie pomogło nie wolno poddawać się, lecz znowu zacząć od A.

Uszkodzenia skóry mogą doprowadzić do nowych zmian. Chorzy na łuszczycę nie powinni zbierać jeżyn, nosić za ciasnych butów, ciasnego paska, używać tępej żyletki lub drażniących środków chemicznych.

Infekcja nasila łuszczycę dlatego ważne jest wczesne i skuteczne leczenie każdego zakażenia oraz szczególna kontrola zmian łuszczycowych w czasie infekcji. Wówczas zalecane są preparaty antyseptyczne.

 

 

line

Krem z mumio na łuszczycę 

 krem-magiczne-mumio

kup-teraz

 line

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 

 

partner-nami

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl