Sonda
Jakich używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów?
Newsletter
Zgarnij 5 zł na zakupy! Zapisz się i otrzymaj 5 punktów = 5 zł na produkty marki NAMI
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Domowe sposoby na żylaki i pajączki

4

CO TO SĄ ŻYLAKI?

Żylaki to powiększone naczynia krwionośne widoczne tuż pod powierzchnią skóry. Zazwyczaj pojawiają się na łydkach i udach, w miejscach gdzie ścianki żył są kruche. Chirurgiczne leczenie może być bardzo kosztowne i bolesne dlatego wypróbuj domowe sposoby na pozbycie się żylaków.

Problem z żylakami dotyczy dwa razy częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Pulsujący ból, zmęczenie, uczucie palenia i ciężkości w nogach, a z czasem pod skórą coraz bardziej zaczynają być widoczne nabrzmiałe naczynia krwionośne. Nieleczone mogą prowadzić do niewydolności żylnej oraz zapalenia żył głębokich. Najbardziej niebezpieczne są jednak zatory żylne, które mogą skończyć się nawet śmiercią. 

 

JAKIE SĄ PRZYCZYNY ŻYLAKÓW?

Prawidłowa praca serca wspomagana skurczami mięśni nóg oraz wydolnym układem żylnym zapewnia sprawny odpływ krwi z narządów. Przyczyną żylaków jest nadciśnienie żylne w kończynach dolnych spowodowane upośledzeniem funkcji zastawek i spadkiem napięcia ścian naczyń żylnych, co prowadzi do zastoju krwi. Żylaki powstają również w wyniku patologicznego ucisku na żyły lub niedrożności naczyń w wyniku zakrzepicy.

  

Skuteczny i niezastąpiony na pajączki 

biszolin-zel-przeciwbolowy

kup-teraz

 

 

ZASTOJOWI KRWI SPRZYJA M.IN.:

długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej
otyłość
ciąża
częste dźwiganie ciężkich przedmiotów
zaparcia
działanie ciepła
wysoki wzrost
płaskostopie
 

CZYNNIKAMI RYZYKA SĄ RÓWNIEŻ:

wiek – osoby starsze są bardziej narażone na rozwinięcie się żylaków nóg;

płeć – kobiety chorują częściej, szczególnie jest to widoczne w przedziale wiekowym 20–34 lata, gdzie stosunek kobiet do mężczyzn z chorobą żylakową wynosi 6:1;

czynniki dziedziczne – jeżeli żylaki na nogach mieli oboje rodzice ryzyko ich odziedziczenia wynosi 82%, gdy tylko jeden rodzic – 42%.

 

JAK SKUTECZNIE ZAPOBIEGAĆ ŻYLAKOM NÓG?

Istotne w przeciwdziałaniu żylakom są działania profilaktyczne:

Aktywność fizyczną – wpływa na obniżenie ciśnienia i wzrost powrotu żylnego. Wskazane są jedynie wybrane dyscypliny sportu – spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie czy taniec. Należy unikać forsownych ćwiczeń, sportów siłowych i dźwigania ciężkich przedmiotów.

Leżenie z kończynami dolnymi ułożonymi powyżej poziomu serca, podpartymi na całej długości goleni – jest to tak zwana elewacja kończyn.

Zaleca się unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji siedzącej lub stojącej, zakładania nogi na nogę czy siedzenia na stopie podkurczonej nogi. Podczas siedzenia należy często poruszać nogami, regularnie wstać i pospacerować. W pozycji pionowej zaleca się ćwiczenia wspinania na palce i opadania na pięty. Dzięki nim wspomaga się działanie tzw. pompy mięśniowej transportującej krew do serca.

Unikanie noszenia obcisłych ubrań oraz obuwia na wysokich obcasach – należy zrezygnować z obcisłych spodni, skarpet z gumką lub wysokich butów z obcisłą cholewką.

Ograniczenie alkoholu, który wpływa na poszerzenie się żył.

Redukcję masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości.

Ograniczenie przebywania w wysokich temperaturach, długich gorących kąpieli, opalania się czy przebywania w saunie. Żyły pod wpływem ciepła rozszerzają się i przepełniają krwią. Każda kąpiel powinna kończyć się chłodnym prysznicem.

 

DOMOWE SPOSOBY NA ŻYLAKI

W leczeniu żylaków operacja chirurgiczna nie zawsze musi być jedynym wyjściem. Po konsultacji lekarskiej możliwe jest wdrożenie domowych sposobów na żylaki.

Zmiana stylu życia:

zwiększenie aktywności fizycznej,

odpoczynek z kończynami dolnymi uniesionymi powyżej poziomu serca,

unikanie długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym w stawach kolanowych i biodrowych. Unikanie zakładania nogi na nogę,

ograniczenie alkoholu,

unikanie wysokich temperatur,

redukcja masy ciała,

unikanie obcisłej garderoby i butów na wysokim obcasie.

 

MIKSTURY DZIĘKI, KTÓRYM POZBĘDZIESZ SIĘ ŻYLAKÓW

 

 

 sok-jablkowy

 

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to doskonałe remedium na żylaki. Nie tylko oczyszcza organizm, ale również poprawia przepływ krwi w żyłach. Udrożnione żyły to mniejszy obrzęk i redukcja tak charakterystycznego dla tej przypadłości uczucia ciężkości.

Nałóż na skórę w miejscach, gdzie widoczne są żylaki nierozcieńczony ocet jabłkowy. Delikatnie wmasuj go. Zabieg powtarzaj codziennie przed pójściem spać i po przebudzeniu. Po paru miesiącach zauważysz, że żylaki uległy zmniejszeniu.

papryczki

 

Papryka cayenne

Uważa się ją za cudowny środek na żylaki. Jest bardzo bogatym źródłem witaminy C i bioflawonoidów, poprawia krążenie krwi i łagodzi ból związany z niedrożnością żylną.

Jedną łyżeczkę papryki cayenne w proszku dodaj do szklanki gorącej wody. Dobrze wymieszaj. Pij napój trzy razy dziennie przez 1-2 miesiące.

oliwa-z-oliwek

 

Oliwa z oliwek

Wmasowywanie w żylaki oliwy z oliwek poprawia krążenie krwi, co skutkuje redukcją bólu i stanu zapalnego.
Zmieszaj równą ilość oliwy z oliwek i płynnej witaminy E. Lekko podgrzej. Następnie przez kilka minut wmasowuj całość w miejsce pojawienia się żylaków. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez 1-2 miesiące.

Możesz również zmieszać 4 krople olejku cyprysowego z 2 łyżeczkami ciepłej oliwy z oliwek i wmasowywać tę miksturę w żylaki.

 

 

czosnek

 

Czosnek

Czosnek zmniejsza objawy związane z żylakami i redukuje stan zapalny. Pomaga pozbyć się toksyn z naczyń krwionośnych i poprawia krążenie.

6 ząbków czosnku pokrój na plasterki i umieść w czystym słoiku. Dodaj świeżo wyciśnięty sok z 3 pomarańczy oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Pozostaw miksturę na 12 godzin. Po tym czasie wstrząśnij słoik i nabierz odrobię preparatu na palce. Przez 15 minut wmasowuj go okrężnymi ruchami w miejsca, gdzie znajdują się żylaki. Na koniec owiń te partie skóry czystym bawełnianym ręczniczkiem i pozostaw na noc. Powtarzaj ten zabieg codziennie przez kilka miesięcy.

domowe-sposoby-na-pajaczki

 

Ruszczyk (myszopłoch) kolczasty

Ta roślina szczególnie skutecznie zwalcza dyskomfort i ból związane z występowaniem żylaków. Zawiera składniki o nazwie ruskogeniny, które redukują stan zapalny i obkurczają żyły.

Trzy razy dziennie przyjmuj 100g ruszczyka kolczastego w postaci suplementu diety zawierającego wyciąg z tej rośliny. Suplementy takie często zawierają również witaminę C i witaminy z grupy B, a także wapń, chrom, magnez, mangan, potas, selen, krzem i cynk. Wszystkie te mikroelementy wpływają na obkurczenie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę przepływu krwi przez naczynia krwionośne.

UWAGA: Osoby z nadciśnieniem lub cierpiące na rozrost prostaty nie powinny przyjmować tego zioła bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

natka-pietruszki

Natka pietruszki

Pietruszka zawiera dużą ilość witaminy C – przeciwutleniacza, który wspomaga produkcję kolagenu i odnowę komórek. Inny jej składnik – rutyna, odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu ścianek naczyń krwionośnych, co czyni pietruszkę pomocną w leczeniu objawów żylaków.

Garść posiekanej natki pietruszki zmieszaj gotuj przez 5 minut w szklance wody. Zdejmij rondelek z ognia, przykryj pokrywką i poczekaj, aż napar ostygnie do temperatury pokojowej. Odcedź pietruszkę, a do naparu dodaj po jednej kropli różanego i nagietkowego olejku eterycznego. Włóż napar na kilka minut do lodówki. Następnie za pomocą wacika kosmetycznego nakładaj go na skórę w miejscach, gdzie widoczne są żylaki. Żeby zobaczyć pozytywne rezultaty, powtarzaj zabieg codziennie przez kilka miesięcy.

 

kwiat-nagietka

 

Nagietek

Nagietek jest bogatym źródłem flawonoidów i witaminy C, które stymulują produkcję kolagenu i odnowę komórkową. Wpływa również na poprawę krążenia, dzięki czemu uwalnia od wielu objawów związanych z żylakami.

Wlej do rondelka 4 szklanki wody i dodaj 1 szklankę kwiatów nagietka. Całość gotuj przez 5 minut. Zamocz w wywarze bawełniany ręczniczek i przyłóż do miejsca, gdzie widoczne są żylaki. Pozostaw, aż całkowicie ostygnie. Zabieg powtarzaj kilka razy dziennie przez okres kilku miesięcy.
Możesz również jeść świeże płatki nagietka.

 

liscie-winorosli

 

Liście winorośli

Liście winorośli są dobrym źródłem flawonoidów, które utrzymują żyły w dobrej kondycji. Liście te mają również właściwości obkurczające, przeciwzapalne, przeciwutleniające i homeostatyczne. Wszystko to jest bardzo pomocne w leczeniu żylaków.

Umieść w rondlu 1 szklankę liści winorośli i 4 szklanki wody. Gotuj całość przez 10-15 minut, a następnie zdejmij rondel z ognia i pozostaw na kilka minut, żeby wywar ostygł do temperatury pokojowej. Wówczas wlej go do miski i mocz w niej stopy przez 5 minut. Po tym czasie natychmiast włóż nogi do kolejnej miski – tym razem wypełnionej zimną wodą. Trzymaj je tam przez 10 sekund, a następnie ponownie włóż do miski z wywarem. Powtórz całą procedurę 3-4 razy (nie robiąc przerwy), kończąc na misce z zimną wodą. Następnie zafunduj nogom masaż z użyciem olejku rycynowego (pamiętaj, by masować je od dołu do góry). Na koniec połóż się z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca i pozostań w tej pozycji przez kilka minut.

 

kasztany

 

Kasztany

Kasztanowiec od lat stosowany był w leczeniu żylaków. Jego owoce mają działanie przeciwzapalne i zmniejszające opuchliznę. Wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych sprawiając, że żylaki stają się mniej widoczne.
Kasztany zawierają składnik o nazwie escyna, który poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega uwalnianiu enzymów, które mogłyby uszkadzać ich ścianki. Badania dowodzą, że to skuteczna krótkotrwała terapia w leczeniu żylaków.

Możesz kupić w aptece żel z wyciągiem z nasion kasztanowca i nakładać go dwa razy dziennie na miejsca, gdzie widoczne są żylaki. Regularnie stosowany znacząco zmniejsza ból nóg i opuchliznę.

Inny sposób to przyjmowanie tabletek z wyciągiem z kasztanowca. Najczęściej stosowana dawka to 300 mg dwa razy dziennie. Nie próbuj jeść surowych kasztanów, ponieważ zawierają dużą ilość toksycznej dla człowieka eskuliny.

UWAGA: Kobiety będące w ciąży lub w okresie karmienia nie powinny stosować preparatów z kasztanowcem.

 

 

Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie mikstur to w naszym sklepie kupisz - Żel mineralny Biszolin żel na pajączki lub Mineralną kąpiel z biszofitem

 

biszoli-zel-z-biszofitem

kup-teraz 

 

minera-kapiel 

kup-teraz 

 

 

 

 

Źródło

Komentarze do wpisu (4)

7 lipca 2020

Trochę za późno się obudziłam ze smarowaniem, ale jeżeli chodzi składniki to bardzo dobre efekty widzę po kasztanowcu, bluszczu, ruszczyku kolczastym i algach. Tylko no właśnie prędzej robiłam sobie zabiegi quadrostar pro i staram się zabezpieczyć skórę żeby nic się nie zepsuło i ładnie naczynka sobie zdrowo działały :)

14 stycznia 2021

na czym opiera sie ten zabieg @emilia złotowska? na jakiej zasadzie ma to zamykać naczynka bo serio nie wiem...

20 kwietnia 2021

slyszalam juz kiedys o tym zabiegu bo moja siostra akurat miala go na twarz robionego 2 albo 3 razy i powiem szczerze ze nie ma juz tak naczynek widocznych

11 maja 2021

moja mama olała strasznie problem, niczym nie smarowała i później już było za późno. Pomógł jej tylko zabieg laserowy, ale na szczęście mijają 2 lata, a problem nie nawraca

 

 

partner-nami

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl